
Oulujokilaakson historia elää tässä päivässä. Parhaimmillaan 200 vuotta vanhat tervatynnyrit uutta hirsikertaa taustallaan.
Hei,
Oulun Erämessut avautuivat tänään. Retkeilyn, kalastuksen, metsästyksen ym. ystäville on tarjolla kaikkea mitä harrastuksiin tarvitaan.
Rokua Geopark on messuilla mukana yli kymmenen toimijan voimin. Muhoksen kärkenä on tällä kertaa Montta-Pyhäkosken kala-apaja, joka onkin herättänyt paljon kiinnostusta ainutlaatuisen upeana luonto- ja kalastuskohteena ihan kaupungin kupeessa. Kala-apajasta lisätietoa löytyy täältä, ja videomaistiainen täältä.
Käykäähän Geoparkin osastolla nro U370 kuulemassa kala- ja muitakin juttuja. Viikonloppuna on luvassa kesäisiäkin kelejä, vaikka erästelijöillehän käy sää kuin sää 😉
Terv. Mimmi